Uroczysko

Moderatorzy: Tadeusz, zalewianka, Ewingi, Kazimierz Madela

Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Uroczysko

Post autor: mirekpiano »

Michal napisał 2009/12/15 13:07
W okolicach Jerzwałdu w lasach jest wiele dróg, które obecnie nie mają żadnego znaczenia, a kiedyś były ważnymi traktami komunikacyjnymi. Na zdjęciu droga z Haku i Uroczyska w kierunku J. Witoszewskiego i dalej do Bądzy. Droga jest częściowo brukowana, obecnie bruk jest pod grubą warstwą zbutwiałych liści. Z opowieści Franciszka Czajkowskiego wiem, że gdzieś przy tej drodze był cmentarz. Pan Czajkowski w czasach gdy byłem leśniczym w Uroczysku często mnie odwiedzał. Mimo sędziwego wieku, chętnie podejmował się prac zleconych min., byl stróżem p.poż., dróżnikiem, który dbal o stan dróg gruntowych w leśnictwie.Często odprowadzałem Go tą drogą w stronę Jerzwałdu. Opowiadał wtedy o czasach powojennych, początkach osadnictwa w Jerzwałdzie po 1946 r., pracach w lesie, zalesieniach dużych powierzchni rolnych pomiędzy Uroczyskiem a Jerzwałdem. Pokazał mi min. miejsce w którym, 1946 mieściło się nadleśnictwo "na Hacku".
W kilku miejscach, przy starych drogach stoją jeszcze kamienne znaki informacyjne. Wydaje mi się, że taki kamień, tylko już bez widocznych oznaczeń stoi w Jerzwałdzie, przed domem pp. Fronczkowskich.
Natomiast droga z Witoszewa do Uroczyska, była brukowana drewnianym brukiemdębowym . W 1980 bruk był w dardzo dobrym stanie. drogę zniszczył ciężki transport, ciągniki i Pragi. Ubecnie nie ma już śladu po tym bruku.
Michał
Załączniki
droga.jpg
kamien.JPG
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miejscowości - Przysiółki”