Jerzwałd - dawniej Gerswalde
Forum Wolnej Wypowiedzi

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Surowcowie
Autor Wiadomość
mirekpiano 

Wysłany: 2010-02-22, 21:08   Surowcowie

mirekpiano napisał 2008/12/02 23:14

Stanisław Surowiec - matematyk, nauczyciel w szkołach średnich i podstawowych. Urodził się 10.08.1947 roku w Dziedzinie parafia Druja, powiat Brasław na ziemi wileńskiej.

Na początku 1958 cała rodzina Surowców przybyła do Jerzwałdu w ramach repatriacji (po dojściu Gomułki do władzy).
Ojciec Stanisława - Bronisław Surowiec, syn Stanisława był pracownikiem pocztowym już w Brasławiu i po przybyciu do Jerzwałdu objął stanowisko Naczelnika Urzędu Pocztowego w Jerzwałdzie. Pamiętam pana Bronisława jako człowieka niezwykle sumiennego, a zarazem uprzejmego ale jednocześnie małomównego. Trudno było go spotkać na wiosce. Razem z małżonką Moniką z d. Greicewicz bardzo dbali o wychowanie i wykształcenie swoich dzieci. Wszyscy ukończyli wyższe uczelnie.

Stanisław ukończył Wydział Matematyczny WSP w Rzeszowie. Następnie uczył w Liceum Ogólnokształcącym w Mławie. W drugiej połowie
lat 70-tych XX w. powrócił do Jerzwałdu i zamieszkał z rodzicami. Rozpoczął też pracę jako nauczyciel fizyki i matematyki w Szkole Podstawowej w Dobrzykach. Ja pamiętam go jako dobrego nauczyciela . Sam bowiem interesowałem się matematyką i fizyką. Pamiętam też, że uczył nas na zajęciach poza lekcyjnych gry w szachy. Do dziś pamiętam jak zaskoczyłem go kiedyś dając mu mata w trzech ruchach ( tzw. "szewski mat").
Grał też bardzo dobrze w brydża. Pamiętam jego wizyty u nas w domu, na brydżu z moim rodzeństwem. Czasem, jak brakowało czwartego to ja siadałem do stołu.

Wiadomość o jego tragicznej śmierci dotarła do mnie już w Suszu.
Było to latem 1979 roku.
Może ktoś z forumowiczów będzie wiedział więcej. Zresztą w okresie świąt Bożego Narodzenia odwiedzę jego brata Donata i on mi opowie.

mirekpiano napisał 2009/03/08 10:05

Kilka dni temu zadzwonił do mnie kolega z Liceum Stanisława Surowca, który sprostował kilka informacji o nim.
M.in. uczelnia, którą ukończył to Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Rzeszowie a nie jak napisałem Politechnika. Niestety nie zapamiętałem imienia ani nazwiska kolegi, który obecnie mieszka w Opolu.
Mam nadzieję , ze osoba ta napisze tu swoje wspomnienie o Stanisławie. Ciekawe czy przyjeżdżał on do Jerzwałdu.

ZN napisał 2009/03/14 19:37
W latach 1962-64 mieszkałem w jednej sali ze Stasiem (tak na niego mówiliśmy)w internacie w Sztumie przy ul. Reja. Ja chodziłem do klasy A, on do B sztumskiego LO. Stasia traktowałem wówczas jako sympatycznego i szczerego kolegę. Sądzę, że zaprzyjaźniliśmy się. Często grywaliśmy w szachy i pamiętam jego spontaniczną radośc z każdej wygranej. Szachistą był zresztą bardzo dobrym. Posiadał zdolności matematyczne i nieraz był nagabywany przez kolegow z klasy aby zrobił za nich to owo. Przed zaśnięciem zawsze czytał książkę. Ulubionym jego dziełem była chyba trylogia Sienkiewicza, bo systematycznie cytował powiedzenia Zagłoby. Pamiętam Go jako człowieka o delikatnej posturze i może zbyt delikatnym usposobieniu. Mówił językiem o wileńskiej melodii,która to melodia bardzo mi się podobała. Później dość często w życiu ją słyszałem od innych wileńskich repatriantów, których sporo poznałem. Po dwóch latach przeniosłem się na południe Polski i tam dokończyłem naukę. Przez pewien krótki czas korespondowaliśmy ze sobą. Niestety korespondencja urwała się,nawet w tej chwili nie wiem dlaczego?. W latach kiedy dostępny jest internet, dość często wpisywałem w wyszukiwarce "Stanisław Surowiec" , gdyż byłem ciekawy jakie są jego losy, lecz bez skutku. W marcu 2009 wpisałem "Jerzwałd" bo wiedziałem skąd pochodził i tam znalazłem przykrą informację. Dowiedziałem się że Stasiu już dawno nie żyje. Przykro mi bardzo. Skontaktowalem się telefonicznie z autorem tej wspaniałej strony Panem Miroslawem Mastalerzem, który opowiedział mi więcej. Bardzo miło i dobrze wspominam Stasia. Żal
, że odszedł od nas tak wcześnie. Dziękuję Panu Mirosławowi Mstalerzowia za wykonaną stronę. Jest to wspaniały pomysł aby pamiętać o swoich małych Ojczyznach iludziach tam żyjących. Pozdrawiam rownież wszystkich Jerzwałdzian. ZN

mirekpiano napisał 2009/03/16 12:25
Na portalu www.nasza-klasa.pl znalazłem profil klasy do której chodził Stasiu Surowiec:
http://nasza-klasa.pl/school/11407/151

ZN napisał 2009/03/16 13:33
Witam.
W informacji którą podałem odnośnie klasy do której Stasiu chodził popełniłem błąd. Stasiu chodził do klasy C a nie jak podałem B. Widać go na załączonym tablo.
Podaję link
http://nasza-klasa.pl/school/11407/103
Obecnie jest tam zarejestrowanych 5 osób.
ZN

surowiec.JPG
Plik ściągnięto 57 raz(y) 21,45 KB

mirekpiano 

Wysłany: 2010-02-22, 21:10   

Otrzymałem wiadomość z Ostródy (wydz. Komunalny UM. Ostróda), że Stanisław Surowiec zmarł 24.08.1979 i pochowany jest na Cmentarzu Komunalnym w Ostródzie przy ul. Spokojnej

kwatera 5, rząd 6. miejsce 29

Odpowiedz do tematu