Otwarcie ścieżek dydaktycznych w Matytach i Jerzwałdzie

Ewingi
Posty: 262
Rejestracja: 2010-02-03, 20:20
Lokalizacja: Poznań

Otwarcie ścieżek dydaktycznych w Matytach i Jerzwałdzie

Post autor: Ewingi »

W dniu 24 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie ścieżek dydaktycznych w Matytach i Jerzwałdzie. Uroczystość zaszczyciła m.inn. pani Annette Klein, Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku. Po zwiedzenia fragmentów ścieżek uczestnicy wydarzenia spotkali się przy domowym chlebie i cieście w Gospodarstwie Agroturystycznym „Przystań” w Matytach.
Ścieżka dydaktyczna biegnąca przez Półwysep Bukowiec przedstawia jego historię od czasów plemion pruskich do dnia dzisiejszego. Na trasie liczącej ok. 7 km znajdują się tablice informacyjne opisujące lauks Prusa Matisa (Matislauks), wschodniopruską wieś Motitten, a także Matyty , powstałą po II Wojnie Światowej, której obecną postać w dużej mierze ukształtowały przesiedlenia ludności wynikłe z postanowień traktatu jałtańskiego. Są tu również tablice dotyczące Jez. Jeziorak i Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego.
Projekt matycki został zrealizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych "Róbmy Swoje"; z siedzibą w Matytach, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej w ramach programu „Razem możemy więcej” we współpracy z partnerami projektu: Gminą Zalewo, Nadleśnictwem Susz, Towarzystwem Miłośników Ziemi Zalewskiej oraz Parkiem Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego.

Zdjęcia Krystyna Kacprzak i Kazimierz Skrodzki.

[ Dodano: 2013-01-26, 13:39 ]
Dziś (26.01.13) o godz. 18.30 w olsztyńskiej TVP reportaż ze ścieżki dydaktycznej w Matytach.
Załączniki
Pani Dorota Blonkowska, inicjatorka tablic dydaktycznych w Jerzwałdzie i obok niej pani Annette Klein, Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku.
Pani Dorota Blonkowska, inicjatorka tablic dydaktycznych w Jerzwałdzie i obok niej pani Annette Klein, Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku.
Z kopyta kulig rwie…
Z kopyta kulig rwie…
Grupa uczestników imprezy przy jednym z dwóch zaprzęgów kuligu, na trasie matyckiej ścieżki dydaktycznej.
Grupa uczestników imprezy przy jednym z dwóch zaprzęgów kuligu, na trasie matyckiej ścieżki dydaktycznej.
Pani Krystyna Milczarek, Sekretarz Gminy Zalewo, uroczyście przecina wstęgę na tablicy w Matytach.
Pani Krystyna Milczarek, Sekretarz Gminy Zalewo, uroczyście przecina wstęgę na tablicy w Matytach.
Pani Dorota Paśko-Sawczyńska, inicjatorka projektu matyckiego, opowiada o idei powstania ścieżki dydaktycznej.
Pani Dorota Paśko-Sawczyńska, inicjatorka projektu matyckiego, opowiada o idei powstania ścieżki dydaktycznej.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Impreza jak najbardziej udana. Byłem, widziałem, pojadłem, wypiłem grzańca. Jestem pod wrażeniem działalności sołtysa Matyt, Pani Doroty Paśko Sawczyńskiej i jej mężą Jacka Sawczyńskiego. Wśród gości nie zabrakło nawet przedstawiciela Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku, Pani Annette Klein nie mówiąc już o władzach Gminy Zalewo reprezentowanej przez Panią Krystynę Milczarek , Dyrekcji Nadleśnictwa Susz w osobie zastępcy Nadleśniczego Pana Stanisława Blonkowskiego, Dyrekora Parku Pana Krzysztofa Sowińskiego o,przedstawiciela Fundacji przyznającej Grant Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej oraz Pani Prezes TMZZ Krystyny Kacprzak.
Wszyscy uczestnicy spotkania mogli przejechać się również w saniach bądź na sankach ciągnionych przez prawdziwe huculskie koniki w kuliku, który przejechał część matyckiej ścieżki dydaktycznej. Pojechaliśmy również samochodami do Jerzwałdu aby zwiedzić naszą ścieżkę dydaktyczną. Brawo Organizatorzy!!!
Ostatnio zmieniony 2013-02-25, 18:25 przez mirekpiano, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

http://www.tvp.pl/olsztyn/informacja/in ... 30/9885239
reportaż zaczyna się w 6 minucie 37 sekundzie
Dorota
Posty: 80
Rejestracja: 2013-01-26, 11:27

Post autor: Dorota »

Bardzo się cieszę, że otwarcie ścieżek wypadło tak fajnie... Pani konsul RFN przyjęła zaproszenie na otwarcie naszych ścieżek po przeczytaniu książki "Z Weepers do Wieprza. Droga panny Preuss". Uważam, ze takie pomysły pomogą ściągnąć ludzi zainteresowanych turystyką kwalifikowaną - czyli tych, dla których nie pogoda jest ważna a miejsce. Fascynujące historią, klimatem, atrakcjami. A to przełoży się na sytuację finansową tych wszystkich mieszkańców naszych wsi, którzy chcą żyć z turystyki.
obcy
Maks
Posty: 70
Rejestracja: 2010-01-29, 19:56
Lokalizacja: Jerzwald

Post autor: Maks »

A jak ścieżkę odebrali mieszkańcy wsi i czy byli na jej otwarciu.

[ Dodano: 2013-01-30, 15:29 ]
W dniu 24 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie ścieżek dydaktycznych w Matytach i Jerzwałdzie.
Projekt matycki został zrealizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych "Róbmy Swoje"; z siedzibą w Matytach, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej w ramach programu „Razem możemy więcej” we współpracy z partnerami projektu: Gminą Zalewo, Nadleśnictwem Susz, Towarzystwem Miłośników Ziemi Zalewskiej oraz Parkiem Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego.



Projekt w Jerzwałdzie realizowała Pani Dorota Blonkowska, sołtys i radna wsi. Wnioskodawcą była Rada Sołecka Jerzwałdu

Rada Sołecka soł. Jerzwałd Zalewo warmińsko-mazurskie
"Śladami przeszłości - dla przyszłości.
Podróże, które cieszą i kształcą !"
10 000,00 zł

Skład Rady Sołeckiej Jerzwałdu
Edward Smagała,
Janina Niebojewska,
Danuta Skórka
Dorota
Posty: 80
Rejestracja: 2013-01-26, 11:27

Post autor: Dorota »

Maks,
1 Czasem widzę mieszkańców czytających tablice.Z kilkoma osobami rozmawiałam ale badań statystycznych nie robiłam. Możesz zrobić osobisty wywiad. To samo proponuje zrobić w Jerzwałdzie. I jeśli liczysz na złe opinie - na pewno na nie też trafisz.
2, Zarówno ścieżka w Matytach jak i Jerzwałdzie zrobiona została w ramach jednego WSPÓLNEGO projektu sieciowego. Wnioskodawcami byli: ze strony Jerzwałdu sołtys Dorota Blonkowska i rada sołecka a ze strony Matyt Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych "Róbmy Swoje". Partnerami projektu była : Gmina Zalewo, Nadlesnictwo Susz, Park Krajobrazowy, Towarzystwo Miłosników Ziemi Zalewskiej. Teksty do tablic w matytach robiliśmy wspólnie z Kazikiem Skrodzkim, teksty do tablic w jerzwałdzie - historia wsi pan Madela, tablice informujace o historii budynków Dorota Blonkowska na podstawie wywiadu z panią Gizelą Mazur. Tłumaczenia na niemiecki - Matyty - Beate Kreuzer i Dorota Pasko-Sawczyńska, jesli chodzi o Jerzwałd - nie wiem.
3.Jeśli chodzi o koszt tablic to w zalezności od wielkości i czy z jedna nogą czy z dwiema od 300 do 500 zł. To jest koszt tablicy + naklejenia przygotowanych wcześniej graficznie tablic.Wszystkie prace typu pisanie tekstów, tłumaczenia, projekt graficzny zostały zrobione społecznie.
W Matytach uporządkowaliśmy też stary cmentarz ewangelicki i zbudowalismy witacz na wjeździe na matycka drogę . W Jerzwałdzie zbudowano wiatę, zakupiono smietnik i zbudowano 2 witacze na wjeździe i wyjeździe ze wsi. Ponadto wydrukowano wspólne dla obu wsi ulotki zapraszajace na ścieżkę. Imprezę z okazji otwarcia ścieżek zorganizowałyśmy z Dorotą Blonkowska za własne pieniądze. po to, by wieść się niosła, by byli sprzymierzeńcy następnych projektów ( część z nich juz okresliła się w sposób jednoznaczny w kwestii kolejnych projektów). Ku pożytkowi obu wsi.


Wysokość dofinansowania dla każdej ze wsi 10000 zł. Gdyby wieś wystepowała osobno jako pojedynczy projekt a nie sieć mogłaby otrzymać maksymalnie 7500 zł. Złozono ponad 400 wniosków w naborze. Dofinansowanie dostało mniej niż 40 projektów. Po realizacji fundacja dokonała oceny realizacji projektów. Nasz projekt oceniono jako jeden z najlepszych.
pozdrawiam
Dorota
obcy
Maks
Posty: 70
Rejestracja: 2010-01-29, 19:56
Lokalizacja: Jerzwald

Post autor: Maks »

Dzięki za informacje, zwłaszcza o osobach i ich wkładzie do prac nad projektem ścieżek w Matytach i Jerzwałdzie.
Partnerami projektu były też: Gmina Zalewo, Nadlesnictwo Susz, Park Krajobrazowy, Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej.
Warto byłoby również wymienić zasługi owych partnerów w realizacji projektu.
Zygmunt
Posty: 46
Rejestracja: 2010-03-07, 21:29
Lokalizacja: Wuppertal Siemiany

Post autor: Zygmunt »

Pragne pogratulowac naprawde super pomyslowi dotyczacych stworzenia tablic w Matytach oraz w Jerzwaldzie,bede w kwietniu w Oberlandzie i napewno te tereny odwiedze.Pozdrawiam.
Dorota
Posty: 80
Rejestracja: 2013-01-26, 11:27

Post autor: Dorota »

Maks,
1. Gmina Zalewo bardzo skrupulatnie dołozyła się w jerzwałdzie do wiaty i polbruku pod nia a w Matytach do zakupu kamienia, którym został wysypany cmentarz (aby nie rosły na nim chwasty). TMZM - pan Madela - tablica o historii Jerzwałdu, w Matytach pan K.Skrodzki - wspólautor tablic o hstorii pólwyspu Bukowiec. Nadlesnictwo Susz - drewno do budowy palisady pruskiej w Matytach i witaczy w jerzwałdzie oraz zezwolenie na ustawienie tablic na swoim terenie. Park Krajobrazowy w osobie Pani Aliny Rodziewicz - tablica o Jeziorze jeziorak i Parku Krajobrazowym w Matytach (treść na tych tablicach została przeredagowana ze względu na to,że chcieliśmy aby były to informacje bardzie zapraszające na szlak niz podające dane stystyczne). Niemniej jednak to własnie Alina powiedziała od razu, że napisze co trzeba i że jeśi trzeba jakiegoś zdjęcia to też poszuka i da.... Nie wszyscy tak reagują...
Maks, jesli zaplanujesz ścieżkę dydaktyczną, zdobędziesz na nią środki, wykonasz ją a potem zrobisz imprezę z okazji jej otwarcia - bardzo proszę - zaproś mnie na nią a ja zrobie badania statystyczne i będe zadawać Ci pytania o współpracę między partnerami. Powodzenia...
Zygmunt!
bardzo dziękuję
zapraszam na sciezki a po ich zwiedzeniu na spotkanie w Matytach i podzielenie sie swoimi wrażeniami.
Dorota
obcy
Ewingi
Posty: 262
Rejestracja: 2010-02-03, 20:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ewingi »

Na stronach Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskich pojawiła się notatka ilustrowana zdjęciami pod tytułem „Śladami przeszłości dla przyszłości” – wielokulturowe wsie Matyty i Jerzwałd.

„Śladami przeszłości dla przyszłości” – takie oto hasło towarzyszyło ubiegłotygodniowemu otwarciu ścieżki dydaktycznej, łączącej Matyty i Jerzwałd. Dwie sąsiadujące ze sobą wsie zaangażowały się wspólnie w projekt sieciowy, zrealizowany w ramach programu „Razem Możemy Więcej”. W ten sposób powstała wyjątkowa trasa turystyczna, biegnąca z Matyt, przez Półwysep Bukowiec, do Jerzwałdu.

Utworzenie ścieżki edukacyjnej służy przede wszystkim ożywianiu dziedzictwa tych terenów oraz pokazaniu ciągłości historycznej. Jest to również próba odwołania się do korzeni, która ma zjednoczyć okolicznych mieszkańców oraz przybliżyć im dzieje ziemi zasiedlanej niegdyś przez tak różne narodowości. Ważnym zamierzeniem było też przywrócenie poczucia wspólnoty społeczności wiejskiej, poprzez pokazanie jak zamieszkujący te tereny ludzie żyli i rozwijali swoją Małą Ojczyznę.

Więcej: http://www.efrwp.pl/news/5108eddbcf299
Dorota
Posty: 80
Rejestracja: 2013-01-26, 11:27

Post autor: Dorota »

Ewingi,
pomysł na wieczór oberlandzki zawładnął moją wyobraźnią. Mozna by cos takiego zrobic, ale to wymaga sporego nakładu pracy. Czy włączysz sie do takiego projektu?
I jeszcze jedno: chodzi mi po głowie pomysł na mini-muzeum historii wsi. Próbowałam zrealizować go w ramach małych projektów. Wniosek nie przeszedł. Ale myslę o zrobieniu czegos takiego własnym sumptem.
Ważnym elementem takiego projektu byłaby makieta wsi sprzed 45 roku a może i z czasów pruskich.
Pytanie : Czy znacie kogoś, kto gotów byłby wykonać taką makietę na podstawie opracowanej wczesniej mapy?
pozdrowienia
Dorota
obcy
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Dorota pisze:Czy znacie kogoś, kto gotów byłby wykonać taką makietę na podstawie opracowanej wczesniej mapy?
też myślałem o makiecie Jerzwałdu.
Proponuję zapoznanie się z podobną realizacją wykonaną na południu Polski.
http://ww.org.pl/strona.php?p=1891&c=10028

poza tym ja planuję wpisać Jerzwałd do Atlasu Wsi Polskich
http://atlaswsi.pl
Matyty też powinny tam byc.
zalewianka
Posty: 108
Rejestracja: 2010-02-02, 21:06
Lokalizacja: Zalewo

Post autor: zalewianka »

Imponujący ten projekt z Nowosielec (o rany gdzie to jest?, za górami, za lasami) - jaki wielowątkowy, twórczy, dla każdego coś miłego. Naprawdę godny pochwały i nawet kopiowania.
Dorota
Posty: 80
Rejestracja: 2013-01-26, 11:27

Post autor: Dorota »

Widzę, że Jerzwałd już został wpisany - no i super.
Muszę przemyśleć jak wpisać Matyty
obcy
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Niestety strona ta ma fatalny system zarządzania i administracji.
Wpisywanie tam informacji i ich edycja nastręcza nie lada problemów. Przez to strona nie jest zbyt popularna w sieci.

otworzyłem nowy wątek dla tematu: Podobne realizacje w Polsce
viewtopic.php?p=7269#7269

Tu dalej można dyskutować na temat tablic w Matytach
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tablice historyczne w Matytach”