Rezerwat przyrody Jasne

Moderatorzy: Tadeusz, zalewianka, Ewingi, Kazimierz Madela

Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Rezerwat przyrody Jasne

Post autor: mirekpiano »

Ten wyjątkowy rezerwat znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Obejmuje swoim zasięgiem jezioro Jasne i Luba, okoliczne torfowiska oraz przylegające drzewostany. Najbardziej znane licznej rzeszy turystów jest unikatowe jezioro Jasne. To bezodpływowe jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie jest najchętniej odwiedzanym miejscem na terenie parku. Na temat jeziora krąży wiele legend i opowieści. Faktem historycznym jest używanie jego wody do produkcji piwa przez Niemców. W świadomości tutejszych mieszkańców krążą również niezwykłe opowieści o zatopionej tu bursztynowej komnacie oraz rzekomo cudownej i uzdrawiającej mocy wody.

Jezioro Jasne
o kwaśnej wodzie jest zbiornikiem ubogim w życie, o przejrzystości wody sięgającej 15 m. Żyje tam karłowata odmiana okonia. Ścieżka dydaktyczna nad jezioro zaczyna się na leśnym parkingu trasy Jerzwałd - Siemiany nieopodal osady Jeziorno
Załączniki
jasne.170.jpg
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

na stronie:
http://www.it.ilawa.pl/index.php?option ... 04&lang=en

tam m.in. o jez. Jasne jak również inne osobliwe miejsca pojezierza iławskiego

Czy ktoś wie dlaczego w jez. Jasne zarządzono całkowity zakaz kąpieli?
Ja myślę, że wystarczyłby zakaz używania detergentów, zakaz biwakowania itp.
Czy to, że ktoś sobie zamoczy w tym jeziorze nogi czy nawet całe ciało, to od razu zanieczyszcza jezioro?
Natura z takim zanieczyszczeniem poradziłaby sobie bez problemu.

Ja pływałem w tym jeziorze dawniej i pamiętam jakie wrażenie robiło to na mnie . Wprost nie do opisania. Przydałyby się jeszcze jakieś ławeczki na drodze, kóra prowadzi do jasnego.


na zdjęciu widać tę legendarną już przejrzystość wody w jeziorze Jasne
Załączniki
jasne.jpg
Zygmunt
Posty: 46
Rejestracja: 2010-03-07, 21:29
Lokalizacja: Wuppertal Siemiany

Post autor: Zygmunt »

Zgadzam sie z Toba Mirek.Pamietam Jasne z 70-tych i 80-tych lat bylem wtedy stalym bywalcem.Otoczenie,brzegi jezora byly zadbane czyste,chociaz jeszcze mozna bylo sie kapac woda byla czystrza a teraz??? Absolutny zakaz wszystko zaniedbane brzegi zarosniete zasyfione,woda juz o nie tej przejzystosci ktos o to bardzo "DBA".Poklony dla Parku za SUPER OPIEKE!!!
Awatar użytkownika
Tadeusz
Posty: 185
Rejestracja: 2010-01-18, 06:15

Post autor: Tadeusz »

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć zrobione w 2010 roku. W latach 70-tych. często bywałem nad nim.
Załączniki
20100717011.jpg
20100717009.jpg
20100717010.jpg
20100717012.jpg
Fascynat sztuki użytkowej i piękna natury
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

poniżej skan strony z przewodnika pt. "Rowerem po Krainie Kanału Elbląskiego"
Załączniki
jasne.JPG
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jeziora - Rzeczki - Kanały”