Młyn

Moderatorzy: Tadeusz, Ewingi, Kazimierz Madela

Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Młyn

Post autor: mirekpiano »

Tadeusz napisał 2009/11/09 12:39
Obiekt ten przez całe dotychczasowe życie uważałem za stary nieużywany młyn. Są tacy którzy opisują go na zdjęciach jako cegielnia.
W latach 70-tych wyglądał bardziej zrujnowany. Czyżby ktoś go częściowo odrestaurował i zabezpieczył przed dalszą dewastacją?

http://lh5.ggpht.com/_CurESU4bwao/SGUhl ... 4/mlyn.jpg

Tadeusz.


mirekpiano napisał 2009/11/09 17:35
Tak.
Niejaki pan Ruchaj - aptekarz z Morąga go kupił i zaczął remontować. Ale potem umarł i proces remontu się zatrzymał. Tetraz podobno syn aptekarza ( również aptekarz) go sprzedał ale nie wiem komu i za ile. Sam miałem chęć go kupić ale się spóźniłem.


baszka napisał 2009/12/22 15:59
obejrzałam zdjęcie w linku p.Tadeusza
ktoś ten młyn najwyraźniej obniżył przez co zmienił proporcje

młyn z lat 80-tych


mirekpiano napisał 2009/12/22 16:55
kto rozczyta ten napis na Młynie?



Bożena napisał 2009/12/22 16:57
ten koń na tym zdjęciu należał do mego dziadka Bronka Smolarskiego


baszka napisał 2009/12/23 09:49
to ciekawe, że można po tylu latach rozpoznać konia, ale może poznała go Pani po tym, że najczęściej tam się właśnie pasł?

może chciałaby Pani konika na maila?
pozdrawiam


baszka napisał 2009/12/23 09:52
prawa strona napisu całkiem czytelna i ostatecznie rozstrzyga wątpliwości: młyn czy cegielnia. natomiast lewa strona niezmiernie zagadkowa


baszka napisał 2009/12/23 10:03
to może jeszcze wkleję konika od tyłu, w tle malutka Asia A.


B. Gość napisał 2009/12/26 17:16
baszka zapisz:

to może jeszcze wkleję konika od tyłu


można i od tyłu - jak kto lubi


Tadeusz napisał 2010/01/06 10:59
mirekpiano zapisz:

kto rozczyta ten napis na Młynie?


Napis brzmi " Kunst Muhle" co oznacza w osobnym tłumaczenie( sztuka młyn) zapewne chodzi o sztukę młyńską, lub kunszt młyński.
Poniżej link do galerii p. Beaty z nazwą.

http://picasaweb.google.com/jerzwald200 ... 2666592194
Pozdrawiam Tadeusz.


Tadeusz napisał 2010/01/06 11:36


mirekpiano zapisz:

kto rozczyta ten napis na Młynie?



Napis brzmi " Kunst Muhle" co oznacza w osobnym tłumaczenie( sztuka młyn) zapewne chodzi o sztukę młyńską, lub kunszt młyński.
Poniżej link do galerii p. Beaty z nazwą.

Tu wklejam czytelniejszy napis i widok na młyn w całej przedwojennej okazałości.
Tadeusz


mirekpiano napisał 2010/01/06 12:37
Rzeczywiście KUNST MUHLE.
są różne odminy młynów, m.inn:
Wind Mühle
Kohle Mühle
Wasser Mühle (Wasserrad)
i właśnie Kunst Mühle
ale czym ten młyn był zasilany to nie wiem.
Chyba prądem elektrycznym. Bo ani wiatrem ani wodą - nie.
Podobno przy młynie był również tartak. Stoi tam również potężny komin, więc może był również potężny piec z kotłem parowym, który napędzał turbinę.

Tadeusz napisał 2010/01/06 13:13
W rzeczy samej komin świadczyć może o tym, że młyn był napędzany turbiną lub silnikiem parowym.
Tadeusz.


Tadeusz napisał 2010/01/06 13:22
mirekpiano zapisz:

kto rozczyta ten napis na Młynie?



Po dokładniejszej analizie pierwszego członu dochodzę do wniosku, że ten napis nie brzmi KUNST, prędzej coś w rodzaju (Rintikt) na pewno był przerobiony.
Tadeusz.


michał napisał 2010/01/06 14:45
Pamiętam ten napis z lat 80 tych. To było napewno "kunst". Nie pamiętam dokładnie kto, chyba Pan Skórka, opowiadł, że przy młynie stała lokomobila, czyli maszyna parowa.
Oprócz młyna, Janusz Ruchaj, podczas remontu, znalazł dużo kartek na mąkę z czasów wojny, był tam też tartak i wytwórnia drewnianych części maszyn rolniczych. Kół pasowych. Cała zatoka od strony młyna-tartaku, byłą wydzieloną "oborą", tak flisacy nazywają magazyn spławianego drewna. Od strony jeziora były tory wózków, na których transportowano dłużycę z zatoki pod traki.
Na terenie, tz. spalonki, obecnie dom Państwa Wróblewskich, była studnia i metalowy wiatrak, który zapewniał wodę lokomobili.
Resztki fundamentów tego wiatraka zostały rozebrane podczas budowy domu.
Michał


baszka napisał 2010/01/06 15:19
ja się temu napisowi wielokrotnie przyglądałam w latach 80-tych i w żadnym wypadku nie dało się odczytać "kunst". przyjrzyj się uważnie zdjęciu, to jest inne słowo

moim zdaniem sugerujesz się napisem na pięknym zdjęciu przedwojennym. być może ten napis został wówczas nałożony na jakiś inny, wcześniejszy, który z czasem się przez "kunst" zaczął przebijać


Tadeusz napisał 2010/01/06 15:24
Czyli ci co nazywają go tartakiem mają racje. Na dowód tego ponowię link do galerii p. Beaty, gdzie na pocztówce-dolne zdięcie widać młyno-tartak a przed nim stosy bali.
http://picasaweb.google.com/jerzwald200 ... 2436495250
Tadeusz.


mirekpiano napisał 2010/01/06 16:05
młyn z lotu ptaka
http://picasaweb.google.pl/jerzwald2008 ... 9549610514


Michał napisał 2010/01/07 16:42
Nie sugeruję się. W 1985 roku był u mnie kolega z Hamburga, rodowity Niemiec. Byliśmy na spacerze, obeszliśmy młyn i porosiłem go o przetłumaczenie "kunst". Przetłumaczył to na angielski jako "steam power".
Mnie to "kunst" kojarzyło się ze sztuką np. kunst museum.
Michał


Tadeusz napisał 2010/01/07 17:46
Teraz faktycznie ten obiekt można zaliczyć do muzeum sztuki młynarskiej.


Kazimierz Madela napisał 2010/01/11 12:43
W drugiej połowie XIX w. w Europie zaczęto budować młyny napędzane energią parową, elektryczną lub spalinową. W Niemczech zaistniała potrzeba nadania im nowej nazwy. I tak powstał przydomek „kunst“ przy nazwie Mühle (Kunst Mühle, Kunstmühle) w celu odróżnienia ich od młynów wodnych (Wassermühle) i wiatrowych (Windmühle). Słowo „Kunst” odnosi się w tej nazwie do podkreślenia innego napędu młyna niż energia wody czy wiatru i tłumaczy się w tym przypadku nie jako „sztuka”, lecz jako „sztuczny”. Nazwa Kunst Mühle jest rozumiana przez Niemców, co może trochę dziwić, jako „młyn sztucznie napędzany”. Słowo Kunstmühle nie posiada odpowiednika polskiego i nie daje się przetłumaczyć dosłownie.
Załączniki
Kunstmuhle.jpg
Kunstmuhle.jpg (20.34 KiB) Przejrzano 10427 razy
Kunst Muhle.jpg
Ostatnio zmieniony 2012-12-02, 15:17 przez mirekpiano, łącznie zmieniany 2 razy.
bozena
Posty: 22
Rejestracja: 2010-02-04, 10:23
Lokalizacja: Jerzwald-Kwidzyn

Post autor: bozena »

Moi rodzice mówili zawsze, że to był tartak, i po prawej stronie jak sie idzie do tartaku mieszkaliśmy, co to były za przewspaniałe zabawy przy tartaku. Bawiliśmy się przeważnie w wojnę. Dookoła tartaku były jakieś mury, więc wspinaliśmy się po nich.
bozena
Awatar użytkownika
Tadeusz
Posty: 185
Rejestracja: 2010-01-18, 06:15

Post autor: Tadeusz »

bozena pisze:Moi rodzice mówili zawsze, że to był tartak, i po prawej stronie jak sie idzie do tartaku mieszkaliśmy, co to były za przewspaniałe zabawy przy tartaku. Bawiliśmy się przeważnie w wojnę. Dookoła tartaku były jakieś mury, więc wspinaliśmy się po nich.
Ten wątek był już definitywnie zakończony, Ten wysoki budynek to był MŁYN. A po lewej stronie młyna był tartak po którym pozostała część podziemna o wysokości 1,5m i tam się bawiłaś.
Awatar użytkownika
adam2407
Posty: 101
Rejestracja: 2010-02-09, 21:49

Post autor: adam2407 »

To wklejam trzecią wersję tego samego budynku. :evil:
http://www.panoramio.com/photo/8118603
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Ostatnio Młyn i cała posesja ma nowego właściciela. Ja niestety go nie znam.
Ciekawe czy inwestycja, którą zapoczątkował śp. Ruchaj z Morąga doczeka się finału. Przypomnę miał tam być hotelik z możliwością zabiegów leczniczych ( ale jakich to nie wiem).
Pan Ruchaj był aptekarzem i coś tam takiego planował.
Załączniki
FOT.Marzanna Guzikowska.jpg
fot. J. Sokołowski
fot. J. Sokołowski
remont.jpg (18 KiB) Przejrzano 10436 razy
fot. J. Sokołowski
fot. J. Sokołowski
fot. J. Sokołowski
fot. J. Sokołowski
Ostatnio zmieniony 2012-12-02, 15:19 przez mirekpiano, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Przez długie lata funkcjonował w tym miejscu tartak i młyn
Załączniki
młyn.jpg
młyn.jpg (18.12 KiB) Przejrzano 10435 razy
Ostatnio zmieniony 2012-12-02, 14:49 przez mirekpiano, łącznie zmieniany 3 razy.
joanna.de
Posty: 1
Rejestracja: 2011-06-18, 08:41
Lokalizacja: Jerzwałd - Essen
Kontakt:

Post autor: joanna.de »

Czy wiecie kto był właścicielem młyna przed wojną?
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Właścicielem młyna przed II WŚ był Paul Kornatz, wcześniej - G. Wursch
znalazłem ogłoszenie w gazecie o poszukiwaniu pracowników. Być może jest tam błąd literowy w nazwisku gdyż w Gerswalde mieszkała rodzina o nazwisku Mursch. Zresztą na zdjęciu powyżej jest wyraźnie napisane - Mursch
Paul Kornatz został zabity przez Rosjan w dniu 23.01.1945, jego osiemnastoletnia córka zdołała wyjechać na zachód.
Załączniki
poszukują pracownikow.jpg
Ewingi
Posty: 262
Rejestracja: 2010-02-03, 20:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ewingi »

Zatem późniejsza informacja o 10 lat.
O młynie w Jerzwałdzie (?) w 1912r., z podaniem jego nazwy, przeczytać można m.inn. na str. 398, 37 tomu Allgemeine Fischerei-Zeitung wydawanego przez Bayerischer Fischereiverein, Munich (Monachium), Deutscher Fischerei-Verein (Landesfischereiverband Bayern, 1912). Załączam fragment zapisku z books.google http://books.google.pl/books?id=QoFOAAA ... gQ6AEwCTgo a także stronę tytułową tomu.
Załączniki
Book.jpg
Book.jpg (11.2 KiB) Przejrzano 10417 razy
Gerswalde_muhle.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia domu, bydynku, miejsca”