Porcelandia, pokaz limitowanej serii figurek porcelanowych

artysta grafik

Moderator: zalewianka

Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Porcelandia, pokaz limitowanej serii figurek porcelanowych

Post autor: mirekpiano »

oto informacja dotycząca wystawy, którą otrzymałem mailem od Maurycego:

Akademia Serenissima serdecznie zaprasza 6 grudnia 2012 r. (godz. 19.00) na pokaz limitowanej serii figurek porcelanowych autorstwa enfant terrible polskiej sztuki nowoczesnej – Maurycego Gomulickiego. Projekt artysty odwołuje się do tradycji figurek porcelanowych, które powstawały w warszawskim Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w latach 1957–61, tzw. „figurek ćmielowskich”.

Figurki Gomulickiego są owocem współpracy artysty z jednymi z najstarszych w Polsce fabryk porcelany: Porcelana „Chodzież” S.A. oraz Porcelana Krzysztof Sp. z o.o. w Wałbrzychu. W wyniku zetknięcia tradycji i nowoczesności powstała limitowana edycja 50 certyfikowanych sztuk każdego z 3 unikatowych modeli – w sumie 150 sztuk.

Pokaz odbędzie się w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni o godz. 19.00 i potrwa do niedzieli 9 grudnia. Będzie mu towarzyszyła instalacja artystyczna wykorzystująca oryginalną porcelanę z kolekcji Tomasza i Izabelli Dziewickich, Leszka Kuśmierskiego oraz kolekcji artysty. Premierowo zostanie zaprezentowana również seria kolaży cyfrowych wykonanych na podstawie zdjęć porcelany z kolekcji Maurycego Gomulickiego.

W programie wieczoru spotkanie z artystą oraz wykład Anny Frąckiewicz, kuratorki Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie, na temat historii i kolekcjonowania polskich figurek porcelanowych z lat 1955–1968.

Wystawę będzie można oglądać bezpłatnie w dniach 7–9 grudnia w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, w godzinach 10.00–18.00.

Adres: ul. Puławska 113a, 02-707 Warszawa.
Tel: 602801548
Załączniki
Gomulicki_Chodziez_odlewy.jpg
Gomulicki_Chodziez_formy.jpg
Gomulicki_Figurka_03_Symulacja.jpg
PORCELANDIA_mail_OK.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maurycy Gomulicki”