Jerzwałd dawniej i dziś na przestrzeni 60- lecia

Wydarzenia , ciekawostki .
Ważne sprawy.

Moderatorzy: Tadeusz, zalewianka, Ewingi

Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Jerzwałd dawniej i dziś na przestrzeni 60- lecia

Post autor: mirekpiano »

Kiedy ja wyjeżdżałem z Jerzwałdu na stałe w 1978 roku zostawiałem inną wieś. Tętniła życiem od rana do zmroku. Wieczorami czas spędzaliśmy w świetlicy wiejskiej przy grach planszowych, kartach, lemoniadzie i telewizorze. Wspólne oglądanie programów rozrywkowych ( wtedy to były "Studio 2", czy "Studio Gamma" i kabarety też były, przede wszystkim Zenon Laskowik), filmów i transmisji sportowych pamiętam do dziś. Przeżywaliśmy to wspólnie. I te wspomnienia pozostaną w naszej pamięci na zawsze.

Potem nastały lata 80 -te, stan wojenny itp. Mnie tu nie było. Kiedy przyjeżdżałem tu już w latach 90- tych i następnych nie bardzo wiedziałem co się tutaj dzieje. Ale od kiedy mieszkam tu na stałe (od lipca 2009) obserwuję tę wieś i jej nie poznaje. I nie mogę też zrozumieć mieszkańców, że nie walczą o swoje prawa. Na przykład przed laty wydawali swoje prywatne pieniądze i czas w budowę Wiejskiego Domu Kultury a potem tak łatwo się poddali. Fakt, były to lata ciężkie ale mieliście swego radnego w gminie. Można było wtedy powalczyć o dokończenie Wiejskiego Domu Kultury, bo bez kultury ludzie dziczeją.
Ale ktoś tu chyba was, Jerzwałdzianie wykiwał. Postarał się aby wam odebrano marzenia a sam spoczął na intratnych posadkach.
W tym miejscu chciałbym powiedzieć, że moim celem jest rozwój portalu i forum jerzwałdzkiego, którego zadaniem ma być promocja wsi i poszukiwanie najlepszych kierunków rozwoju, bo widzę w tej materii poważne, wieloletnie zaniedbania. Większość tzw. ludzi na posadkach budżetowych nie wychyli się z żadną inicjatywą albo krytyką władz bo im z tym dobrze. Latka lecą, do emerytury (nie małej zresztą) coraz bliżej, praca łatwa i niezbyt absorbująca czasowo więc tylko tak dalej. Dla nich najlepiej byłoby aby we wsi nic się nie zmieniło, bo to mogłoby zagrozić ich egzystencji.
To FORUM ma za zadanie obudzić w ludziach optymizm i wiarę, że na wsi można żyć godnie i na poziomie. Pewne rzeczy należą się wam, jerzwałdzianie (przepraszam za porównanie) „jak koniowi owies”. Znam wioski w Polsce o dużo mniejszym potencjale (położenie geograficzne, historia itp.) jak Jerzwałd, ale radzące sobie znakomicie z wszystkimi problemami. Tam bowiem rządzą i pracują fachowcy, rzec by można – wizjonerzy i ludzie odważni. Jerzwałd zasługuje na więcej …
Awatar użytkownika
świetliczanka
Posty: 72
Rejestracja: 2010-02-01, 22:30

Post autor: świetliczanka »

http://www.ww.org.pl/strona.php?p=2585
...Zapraszamy organizacje, które chciałyby się dowiedzieć co oraz w ramach jakich środków finansowych można zrobić dla rozwoju małych dzieci; które są chętne i gotowe do nawiązania otwartej współpracy z różnymi partnerami w swoim środowisku.

Zapraszamy jak zwykle po dwie osoby z danej organizacji, przy czym w tym roku wyjątkowo pierwszeństwo będą miały te organizacje, które wytypują jedną osobę z własnego składu oraz drugą z tej samej miejscowości, ale będącą przedstawicielem innego organu – np. świetlicy, urzędu gminy, biblioteki itp....
Bardzo polecam Wam to spotkanie (link wyżej). Spotkania organizowane są co rok i zawsze pod innym hasłem, chyba że jest potrzeba kontynuacji hasła. Warto pojechać i zobaczyć co inni ludzie robią dla swoich wsi. Byłam na jednym i uważam, ze od czegoś trzeba zacząć :) Rejestracja chętnych jeszcze nie rozpoczęta ale lada dzień się zacznie. Dokładnego harmonogramu nie ma, ale zawsze były to spotkania 3-dniowe, wyżywienie i noclegi bezpłatne, koszt dojazdu natomiast we własnym zakresie. Ośrodek jest położony w pięknym miejscu nad samym jeziorem. Jeszcze raz polecam :)
Ostatnio zmieniony 2010-02-09, 11:32 przez świetliczanka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Zarejestrowałem się. Spróbuję zainteresować p. Anię Rybaczuk, kierowniczkę jerzwałdzkiej biblioteki i pomogę jej w wypełnieniu i wysłaniu zgłoszenia do udziału w IX Spotkaniu Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich.
Tak jak napisałaś świetliczanko/ Ewelino ( jak mam się do Ciebie zwracać?) jest to dla Jerzwałdu szansa i trzeba od czegoś zacząć.
Awatar użytkownika
świetliczanka
Posty: 72
Rejestracja: 2010-02-01, 22:30

Post autor: świetliczanka »

Cieszę się bardzo, ze skorzystałeś. A już się bałam, ze moje "wklejanie" odbije się tylko echem :oops: Na pewno wiele pożytecznych informacji wyniesiecie z tego spotkania, a przede wszystkim nawiążecie nowe kontakty, bo na takie zjazdy przybywa ok. 500 osób. W dzień są wykłady i warsztaty a wieczorami wielka biesiada, czyli przyjemne z pożytecznym :-D Sama miałam chęć się zgłosić, lecz niestety okres majowy-komunijny w tym roku u mnie odpada ;-)

Mam nadzieję, ze zakwalifikujecie się na spotkanie w Marózie, trzymam kciuki :mrgreen:

Jak już odwiedzicie Maróz i nadal będziecie chcieli działać we wsi, a przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą, to polecam to szkolenie, które również organizuje Fundacja Wspomagania Wsi:
http://www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=2547

Typowe szkolenie jak napisać projekt i zdobyć środki, np: na zorganizowanie wakacji. Kolejne zgłoszenia będą przyjmować pod koniec lutego, czyli warto śledzić stronę :)

Jak znajdę jeszcze coś ciekawego to na pewno dam znać :)
Ostatnio zmieniony 2010-02-09, 11:26 przez świetliczanka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Dziękuję Ci w imieniu jerzwałdzian za Twoje zaangażowanie na naszym forum i podsyłanie nam ciekawych linków z projektami. Ja postaram się znaleźć parę osób w Jerzwałdzie, które to już będą "ciągnąć dalej". Ja im będę mógł tylko pomagać.

a propos, nie koloruj w swoich postach linków bo są wtedy nieaktywne. ( pozwoliłem sobie je u Ciebie zmienić) :-)
Zlecę Mastkowi aby ustawił wyświetlanie się linków na kolor niebieski, bo rzeczywiście będą bardziej widoczne.
pozdrawiam
Mirek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co słychać w Jerzwałdzie”